Fonda Leather Dining Chair – Adobe Tan
SKU:
53004675
Category: Chairs & Benches
Tags: Adobe Tan, Brown, Chairs & Benches, Classic Home
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Fonda Dining Chair collection offers a perfect blend of industrial edge and modern sophistication. Featuring sleek metal frames and luxurious top-grain leather upholstery, these chairs ensure both style and durability. Available in a variety of rich leather hues, Fonda chairs effortlessly complement any dining space while providing unparalleled comfort.
Product Details
| Overall Dimensions | 25.4”W x 24.4”D x 31.9”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Adobe Tan |
| Weight | 38 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 23.125″ |
| Seat Depth | 20.75″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.625″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.4 × 25.4 × 31.9 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Adobe Tan |
| Style | Industrial |
| Collection | Fonda |
Contact Us
"*" indicates required fields