Farrah Dining Chair
SKU:
6185-DR-800
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Mirror Company, Chairs & Benches, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Farrah Dining Chair features transition styling with a rounded seat back and tapered legs and brushed nickel ferrules. This chair is constructed with a solid hardwood frame, high density foam, and a linen-like porcelain performance fabric.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Porcelain Fabric, Light Oak Legs, Brushed Nickel Feet Caps |
| Material | Wood/Foam/Polyester Fabric |
| Style | Traditional, Contemporary |
| Collection | Farrah |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 21.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| This armless dining chair features transitional styling | Yes |
| Upholstered in a linen-like porcelain performance fabric | Yes |
| The tapered legs are finished in a light oak and feature brushed nickel caps on the front feet | Yes |
| Constructed with a hardwood frame | Yes |
| Seat features high density foam for durability and comfort | Yes |
| Ships fully assembled; no assembly needed | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 24 × 37 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Traditional |
| Collection | Farrah |
Contact Us
"*" indicates required fields