Dolton Upholstered Dining Armchair – Beige/natural
SKU:
53006008
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige/Natural, Chairs & Benches, Classic Home, Cream
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Dolton Dining Chair combines rustic charm with refined comfort. Upholstered in either premium leather or a luxurious linen blend, and supported by a solid wood frame with a distressed finish, it blends durability and sophistication. This chair is the perfect addition to elevate any dining experience with its timeless style and sturdy construction. Available in Autumn Brown and Beige/Natural.
Product Details
| Overall Dimensions | 21.75”W x 23.5”D x 33.25”H |
|---|---|
| Materials | 88% Polyester/12% Linen, Ash Wood |
| Colors | Beige/Natural |
| Weight | 19.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.25″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 18.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.5″ |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 21.75 × 33.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige/Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Dolton |
Contact Us
"*" indicates required fields