Charleston Upholstered Seat Arm Chair
SKU:
6750-75300-97
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Black, Chairs & Benches, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Timeless, warm and inviting, the Charleston Arm Chair with an upholstered seat is the essence of gracious living. The chair has a wood splatback and fretwork design with a rolled claw arm and scalloped apron. The vibrant Black Cherry finish has an heirloom patina with subtle distressing. The seat is upholstered in a sand-colored fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWood splatback designTack in floor glideRolled claw armScalloped apronFinish: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifi | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom nature of |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6750-75300-85 |
| Arm Height | 24.5 |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 28.82 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Sand; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: SW (Clean with water-based cleaning agent) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 38.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAND-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP |
| Seat Cushion Thickness | 2.25 |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20.75 |
| Seat to Back Height | 19.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.50 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 18.04 |
| Image Role Data | {“6750_10442_97_75300_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75200_00_75300_310_97_room”:[“Room Image 2″],”6750_75203_00_300_310_907_97_room”:[“Room Image 3″],”6750_75300_97_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 18.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.5 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Contact Us
"*" indicates required fields