Banyon Bay Upholstered Side Chair
SKU:
6081-75410-82
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Brown, Chairs & Benches, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Banyon Bay Upholstered Side Chair is a modern take on the classic dining chair. Featuring a Klismos-inspired design with a curved backrest, this chair is upholstered in Levi Oyster fabric for a comfortable seating experience. The light Desert Oak finish and wire-brushed texture of the frame add a touch of rustic charm, making it a great addition to contemporary dining settings.
Features
| Fabric | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Fabric | 97% Polyester, 3% Linen |
|---|---|
| Alternate Cover Items | 6081-75410-85 |
| Carton Weight | 27.56 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 23.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 24.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Levi Oyster; Fabric Contents: 97% Polyester, 3% Linen |
| Height | 35.00 |
| Material Description | White Oak Solids, Oak Veneers and Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HF-LEVI-OYSTER-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 20.25 |
| Seat to Back Height | 16.25 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 20.25 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Carton Height | 16.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Width | 43.75 |
| Weight | 22.93 |
| Image Role Data | {“6081_75201_82_410_82_detail1”:[“Detail Image 1″],”6081_75201_82_75410_82_75906_82_room”:[“Room Image 1″],”6081_75410_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_75410_82_back_silo”: |
| Weight | 22.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 20.25 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Contact Us
"*" indicates required fields