Buxton Parsons Dining Chair
SKU:
3241-DR-800
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Chairs & Benches
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Buxton parsons chair features wrap around arm styling in an oatmeal color textured fabric with wooden legs and accents in a weathered natural finish.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Beige |
| Material | Rubberwood solids |
| Style | Traditional, Farmhouse |
| Collection | Sheffield |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 25.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Features traditional contemporary inspired style | Yes |
| Features a sheltered back with wrap around style arms | Yes |
| Upholstered in a oatmeal beige textured fabric | Yes |
| Wooden legs and frame feature a weathered natural finish | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for the Sheffield Dining Table to complete the look | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse, Traditional |
| Collection | Sheffield |
Contact Us
"*" indicates required fields