Brighton Upholstered Dining Chair – Coastal Sand
SKU:
53006554
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Coastal Sand, Cream
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A statement in plush luxury, this Brighton Dining Chair is about comfort in all the right places. The cloud-like texture and curved silhouette gracefully round out your space, moving easily from the dining room to the home office and beyond. Available in Beige Vanilla and Coastal Sand.
Product Details
| Overall Dimensions | 22”W x 26”D x 33”H |
|---|---|
| Materials | 90%Polyester 5rylic 5%Wool |
| Colors | Coastal Sand |
| Weight | 28.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.25″ |
| Seat Width | 22.25″ |
| Seat Depth | 18.65″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 28.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 33 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Coastal Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brighton |
Contact Us
"*" indicates required fields