Brianne Navy Dining Chair
SKU:
9745-DR-800
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Mirror Company, Blue, Chairs & Benches
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Brianne Dining Chair blends modern glamour and comfort. Its striking, dramatically shaped back and fully wrapped upholstered legs make a bold style statement. Crafted with a solid hardwood frame and high-density foam, it’s built to last and provide exceptional comfort. The sumptuous navy blue low-pile velvet 100% polyester fabric adds a touch of luxury & durability to your dining space. Trust in the quality of the Brianne Dining Chair to not only elevate your decor but also offer you a cozy, stylish dining experience.
Product Details
| Color/Finish | Blue |
|---|---|
| Color Details | Navy Blue |
| Material | Wood, Foam, Polyester Fabric |
| Style | Modern |
| Collection | Brianne |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Fabric Content | 100% polyester |
| Shipping Weight | 23.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| The Brianne Dining Chair exudes modern glamour with its bold design and sumptuous navy blue low-pile velvet fabric | Yes |
| Crafted with a solid hardwood frame and high-density foam, it’s built to last and ensures exceptional comfort | Yes |
| The striking, dramatically shaped back and fully wrapped upholstered legs make a bold style statement | Yes |
| Trust in the quality of the Brianne Dining Chair to not only elevate your decor but also provide a cozy, stylish dining | Yes |
| Requires partial assembly for setup | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 24 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Modern |
| Collection | Brianne |
Contact Us
"*" indicates required fields