Alvaro Leather Dining Chair Set Of 2 – Golden Wheat
SKU:
53051738
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Classic Home, Golden Wheat
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Our Alvaro Dining Chair isn’t just furniture—it’s a statement. With supple top-grain leather, warm acacia wood, and sleek tapered legs, it transforms every meal into a design moment.
Product Details
| Overall Dimensions | 18”W x 20”D x 31”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Acacia Wood |
| Colors | Golden Wheat |
| Weight | 45 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 16″ |
| Seat Width | 18″ |
| Seat Depth | 17.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 × 31 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Golden Wheat |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Alvaro |
Contact Us
"*" indicates required fields