Wayne Leather Counter Stool – Autumn Brown
SKU:
53004733
Category: Barstools
Tags: Autumn Brown, Barstools, Brown, Classic Home
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With supple top-grain leather and a sturdy ash wood frame, the Wayne Counter Stool offers an inviting blend of comfort and style. Thoughtfully designed soft curved legs add a touch of subtle sophistication. A statement piece designed for both luxurious dining and lasting durability.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.25”W x 23”D x 38.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Autumn Brown |
| Weight | 19.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 17.25″ |
| Seat Depth | 19.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.25 × 38.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Wayne |
Contact Us
"*" indicates required fields