Sawyer Leather Counter Stool – Sedona Brown
SKU:
53001973
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Classic Home, Sedona Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Sawyer Counter Stool features luxurious top grain leather with detailed stitching, paired with a hammered iron base for a stylish, industrial look. Its sturdy design and intricate details make it a standout piece for your kitchen island or bar area.
Product Details
| Overall Dimensions | 16”W x 16”D x 26”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Hammered Iron |
| Colors | Sedona Brown |
| Weight | 28 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 16″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 500 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sedona Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Sawyer |
Contact Us
"*" indicates required fields