Kayne Leather Counter Stool
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
An antiqued finished iron hammered metal frame defines a stunning style for the Kayne leather bar collection. Connecting padded leather back and seat, the slim frame encapsulates modern chic design at its best.
Product Details
| Overall Dimensions | 18.5”W x 21”D x 39.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Sand |
| Weight | 35.3 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 27″ |
| Seat Width | 17″ |
| Seat Depth | 18.3″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 35.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 18.5 × 39.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sand |
| Style | Industrial |
| Collection | Kayne |
Contact Us
"*" indicates required fields