D601 Mountain Retreat 24” Barstool
SKU:
D601-24-09
Category: Barstools
Tags: Barstools, Emerald Home Furnishings, White
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Developed with an emphasis on period authenticity, Mountain Retreat blends the strength of pine solids with the rustic texture of rough sawn timbers. Starting with a dark mocha color applied to the thick, planked table top, the two-tone finish pairs a soft, antique white to the heavy turned legs. Cross-brace elements on the seat backs and buffet doors complete the classic country style of Mountain Retreat.*CHAIRS ARE PACKAGED 2 TO A CARTON. MUST ORDER IN QUANTITIES OF 2.
Product Details
| SU Dim Length | 20.1 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 24.4 in |
| SU Dim Height | 44.1 in |
| CTN Dim Length | 46.5 in |
| CTN Dim Width | 22.5 in |
| CTN Dim Height | 13.5 in |
| CTN Volume | 8.17 cft |
| CTN Weight | 27.5 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 20.1 × 24.4 × 44.1 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | White |
| Style | Rustic Farmhouse |
| Collection | D601 Mountain Retreat |
Contact Us
"*" indicates required fields