D360 Benton Round Backless Bar Stool
SKU:
D360-31
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Emerald Home Furnishings
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Belly up to the bar of your choice with the Benton. Options abound for the perfect spot to gather with friends and family with this casual, bar height dining collection. Randomly matched oak veneers finished in a warm, pecan brown create a laid-back appeal while hardwood solids, easy-to-maintain PU faux leather upholstery, and metal foot rails and kick plates assure the Benton collection will stand up to the rigors of everyday use.*CHAIRS ARE PACKAGED 2 TO A CARTON. MUST ORDER IN QUANTITIES OF 2.
Product Details
| SU Dim Length | 20.25 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 20.25 in |
| SU Dim Height | 30 in |
| CTN Dim Length | 43 in |
| CTN Dim Width | 22 in |
| CTN Dim Height | 11 in |
| CTN Volume | 3.12 cft |
| CTN Weight | 27.8 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 20.25 × 20.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | D360 Benton |
Contact Us
"*" indicates required fields