D325 Sutton Place Upholstered Backless Barstool – Cocoa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Sutton Place dining collection embodies relaxed contemporary style with a focus on the natural beauty of oak. Crafted with tight-grain, book-matched oak veneers framed by a contrasting straight grain border, the tabletops showcase a warm caramel tone atop cocoa trestle bases. Available in an extendable dining table or fixed-top bar height option, the Sutton Place seating pairs a creamy white nubby boucle upholstery for added texture. With a coordinating sideboard hiding drawers and shelving behind framed panel doors, the Sutton Place creates a sophisticated yet inviting dining space.*CHAIRS ARE PACKAGED 2 TO A CARTON. MUST ORDER IN QUANTITIES OF 2.
Product Details
| SU Dim Length | 17.25 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 17.25 in |
| SU Dim Height | 29.5 in |
| CTN Dim Length | 44.88 in |
| CTN Dim Width | 22.44 in |
| CTN Dim Height | 15.55 in |
| CTN Volume | 4.53 cft |
| CTN Weight | 30 lbs |
| Fabric | N/A |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 17.25 × 17.25 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cocoa |
| Style | Contemporary |
| Collection | D325 Sutton Place |
Contact Us
"*" indicates required fields