Commerce and Market Xaden Counter Stool
SKU:
7228-50743-99
Category: Barstools
Tags: Barstools, Beige, Black, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Xaden Counter Stool combines rustic charm with modern design. Crafted with a sculpted base, this counter stool boasts a Charred Black finish created using the Shou Sugi Ban technique. The upholstered seat in “Chateau Linen” offers both comfort and a soft, neutral color that complements the stool’s darker, distressed finish. Perfect for casual dining or kitchen island seating, the Xaden stool is a versatile and stylish choice.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Round shapeSculpted base designFabric upholstered seatFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood.Distressed Finished: Sandblasting, wirebrushing, wormholes, and rock d | Yes |
|---|---|
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 52.00 |
| Carton Width | 21.25 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood, Resin and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Seat Depth | 14.375 |
| Seat Height | 25.25 |
| Seat Width | 14.375 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing, wormholes, and rock distressing |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 44 |
| Image Role Data | {“7228_10019_99_50743_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_50743_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50743_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields