Archives Counter Stool
SKU:
6123-75350-89
Category: Barstools
Tags: Barstools, Beige, Brown, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Add sophistication to your dining room or kitchen with the Archives Counter Stool. Featuring a fabric seat in Curate Wheat, this stool combines a curved wood back and a performance fabric for both comfort and style. The high clarity Classic Walnut finish adds depth to the walnut veneer, while the welt trim provides a refined, tailored look. This counter-height stool is perfect for casual dining spaces that demand elegance and function.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 71% Polyester, 18% Cotton, 5% Acrylic, 1% Wool |
|---|---|
| Carton Height | 40.75 |
| Carton Length | 26.25 |
| Carton Weight | 33.00 |
| Carton Width | 25.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 18 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.125 |
| Fabric 1 | Curate Wheat (Performance); Fabric Contents: 71% Polyester, 18% Cotton, 5% Acrylic, 1% Wool |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 37.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Figured Quartered Walnut Veneer, Fabric and Metal |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-CURATE-WHEAT-SC |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 25.75 |
| Seat Width | 20.375 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 21.25 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 26 |
| Image Role Data | {“6123_75206_89_75350_89_55486_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_75206_89_75350_89_55486_89_room2”:[“Room Image 2″],”6123_75350_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_75350_89_back |
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21.25 × 37 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Contact Us
"*" indicates required fields