Bose Hide Counter Stool – Dusty Cream
SKU:
53002058
Category: Barstools
Tags: Barstools, Classic Home, Cream, Dusty Cream
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Expertly crafted with a hammered iron frame in dark bronze, the Bose Stool features a luxurious hair-on-hide leather seat. Its unique texture, sturdy sidebars, and floor protectors make it a durable and stylish choice for kitchen islands.
Product Details
| Overall Dimensions | 16”W x 16”D x 26”H |
|---|---|
| Materials | Embossed Hammered Iron, Hair on Hide |
| Colors | Dusty Cream |
| Weight | 22 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 16″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Removable |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | SW |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dusty Cream |
| Style | Rustic |
| Collection | Bose |
Contact Us
"*" indicates required fields