Archie Leather Counter Stool – Maple Brown
SKU:
53051596
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Classic Home, Maple Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Wrapped in supple leather and supported by a sturdy solid wood frame, the Archie Counter Stool captures contemporary elegance. Its refined silhouette and comfortable design make it an ideal choice for kitchen counters or high-top dining areas, bringing sophistication to any space. Available in Maple Brown and Charcoal.
Product Details
| Overall Dimensions | 23.25”W x 23.25”D x 38.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Stainless Steel |
| Colors | Maple Brown |
| Weight | 24.03 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 27″ |
| Seat Width | 18.9″ |
| Seat Depth | 18.9″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 31.5″ |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | W |
| Weight | 24.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 23.25 × 38.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Maple Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Archie |
Contact Us
"*" indicates required fields