Prism Solid Wood Bar Cabinet – Natural
SKU:
52010372
Category: Bar Furniture
Tags: Bar Furniture, Brown, Classic Home, Natural
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Prism Bar Cabinet is crafted from natural mango wood and features fixed shelves, offering ample space for wine storage and other bar essentials. Its vertical angled design on the front adds a striking visual element, making it a standout piece for your bar area. Perfect for creating a stylish, organized, and functional space, this cabinet elevates your home bar with its modern, yet inviting aesthetic.
Product Details
| Overall Dimensions | 68”W x 20”D x 42”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Natural |
| Weight | 242 lbs |
| Casegoods Drawer Interior Dimensions | 27.75″ x 12.75″x 3″ |
| Shelf Interior Dimensions | 33″ x 14.75″ x 13″ |
| Wire Management Holes | 2 |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 42 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Prism |
Contact Us
"*" indicates required fields