Peninsula Ridge Bar Cabinet
SKU:
7165-LR-508
Category: Bar Furniture
Tags: Bar Furniture, Bassett Mirror Company, Gray
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Peninsula Ridge Bar Cabinet embodies modern design crafted from solid rubberwood and oak veneers in a soft driftwood gray finish. The two doors feature a unique Petoskey stone pattern, adding a touch of charm. Inside, discover thoughtful details like stem storage and an adjustable shelf. Peninsula Ridge blends style and functionality, creating a stylish addition to any space.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Gray |
| Material | wood |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Compass |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 262.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a driftwoods grey finish | Yes |
| Crafted from solid rubberwood and flat cut oak veneers for a sophisticated aesthetic | Yes |
| Thoughtful interior details include stem storage and an adjustable shelf for versatile functionality | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Compass |
Contact Us
"*" indicates required fields