Foundation Solid Wood Rectangle Gathering Table – Light Oak
SKU:
51005973
Category: Bar Furniture
Tags: Bar Furniture, Brown, Classic Home, Light Oak
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the clear Alpine lakes of Nevada and California, the Foundation dining collection is a true culmination of high-style rustic lodge. This impressively large-scale dining set combines the charm of natural wood with the beauty of modern design.
Product Details
| Overall Dimensions | 158”W x 42”D x 36”H |
|---|---|
| Materials | Oak Wood |
| Colors | Light Oak |
| Weight | 602.4 lbs |
| Table Top Thickness | 3″ |
| Table Clearance From Floor | 31.5″ |
| Distance Between Legs Front Back | 9″ |
| Overhang Front Back | 9″ |
| Distance Between Legs Side Side | 110″ |
| Overhang Side Side | 15.5″ |
| Extension | No |
| Weight | 602.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 158 × 36 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Foundation |
Contact Us
"*" indicates required fields