Alto Solid Wood Rectangle Counter Table – Rustic Brown
SKU:
51011983
Category: Bar Furniture
Tags: Bar Furniture, Brown, Classic Home, Rustic Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Curated from reclaimed wood, the Alto collection is hand-lacquered to enhance its organic features. With its unique design, this collection showcases the natural beauty and character of solid wood, creating pieces full of distinction and charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 86”W x 30”D x 36”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Wood |
| Colors | Rustic Brown |
| Weight | 363 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 34.5″ |
| Distance Between Legs Front Back | 10″ |
| Overhang Front Back | 4″ |
| Distance Between Legs Side Side | 50″ |
| Overhang Side Side | 12″ |
| Extension | No |
| Weight | 363 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 86 × 36 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Alto |
Contact Us
"*" indicates required fields