Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
SKU:
5865-90116-02
Category: Nightstands
Tags: Cream, Hooker Furniture, Nightstands, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With shapely legs up to hero, the Coco En Blanc Nightstand is a timeless treasure of delightful design that will help you create a serene bedroom where the stresses of the day melt away. The creamy white finish, shaped apron on the front and sides and cabriole legs create a masterpiece of style. Two drawers.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has gray and white wallpaper interiorPower supplyCedar-lined bottom drawerFinish: Blanc, a creamy white finish accented with champagne and silver tippingHardware: Antique silver colored metal alloy custom decorative pull designed to | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 116.60 |
| Carton Width | 34.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.5W x 11.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin with Cedar |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 92.3 |
| Image Role Data | {“5865_90116_02_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”5865_90866_116_02_5845_90008_95_5875_90002_95_room”:[“Room Image 1″],”5865_90116_02_room”:[“Room Image 2”],”5865_90866_116_02_5875 |
| Weight | 92.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Contact Us
"*" indicates required fields