Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
SKU:
6952-90116-80
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Embracing the rustic charm and organic aesthetic of the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Drawer Nightstand is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers and finished in the light and airy Sonoma, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Accented by rustic hammered bar pulls, there are 3 self-closing drawers, and the top drawer has a removable black felt liner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 28W x 11.5D x 4.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 28W x 11.5D x 5.5H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 29.5 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 119 |
| Image Role Data | {“6952_90266_80_116_80_416_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90116_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90116_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6952_90116_80_ |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Contact Us
"*" indicates required fields
