Sanctuary Nightstand
SKU:
5413-90016
Category: Nightstands
Tags: Cream, Hooker Furniture, Nightstands, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by an 18th Century French Antique, this curvy three-drawer bombe-shaped nightstand is all elegance in a silver leaf finish with slightly aged patina and opulent hardware.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 21W x 10.5D x 4.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23W x 14.5D x 4.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 21W x 12.25D x 4.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 122.10 |
| Carton Width | 36.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods, Cedar Veneers, Resin, Silver Leaf, Felt and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“5413_90866room”:[“Room Image 1″],”5413_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Contact Us
"*" indicates required fields