Retreat Pole Rattan Bedside Table
SKU:
6950-90117-35
Category: Nightstands
Tags: Brown, Greens, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan Bedside Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Maple Veneers, Raffia and Rope, it features painted Raffia on the top and shelf in a Seagrass accent green, while the frame and legs are in the sand-colored Dune finish. Featuring one self-closing drawer and one fixed shelf, the table has a glass top insert.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerOne fixed shelfPainted raffia shelf and topGlass top insertFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Seagrass accent g | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90117-45 |
| Carton Height | 36.75 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 66.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Clearance | 5 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 23.625W x 11.5D x 3.875H |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Maple Veneers, Resin, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP HF-6950-SEAGRASS-SP |
| Shelf Opening | 25.375W x 15.5D x 17.375H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Width | 29.25 |
| Weight | 44 |
| Image Role Data | {“6950_90117_35_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90117_35_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90117_35_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_90117_35_top” |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 29.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Greens |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Contact Us
"*" indicates required fields