Modern Mood Oval Nightstand
SKU:
6850-90317-89
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Oval Nightstand is a statement piece. The shaped metal base gives the nightstand a floating appearance. Crafted with Quartered Oak Veneers, the piece is finished in a serene dark Mink color. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind. Finished on all sides and features wire management on the back.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Oval shapeTwo doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelfMetal baseFinished on all sides but does have wire management holes on the backFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6850-90317-80 |
| Base Panel Opening | 25.25W x 16D x 7.5H |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 115.90 |
| Carton Width | 39.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 30.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Opening | 25.25W x 11.375D x 7H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 25.25W x 11.375D x 1.5TH |
| Weight | 89.3 |
| Image Role Data | {“6850_90266_90317_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90317_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90317_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6850_90317_89_top”: |
| Weight | 89.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields
