Leesburg Nightstand
SKU:
5381-90016
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The soft shape, rich traditional finish and stylish features of the Leesburg Nightstand will elevate the graciousness of any room. The nightstand has 3 drawers, along with two electrical outlets and one outlet with a dimmer switch for a lamp and a cord clip. Crafted of Mahogany Veneers with elegant decorative cathedral and swirl mahogany veneers with light distressing. Custom-designed knob hardware has an antique brass finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCord clipTwo electrical outletsOne outlet with dimmer switch for lampFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custom-designed knobs | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22W x 11.75D x 4.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 22W x 11.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 116.85 |
| Carton Width | 35.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 94.8 |
| Image Role Data | {“5381_90866room”:[“Room Image 1″],”5381_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 94.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Contact Us
"*" indicates required fields