Chatelet Nightstand
SKU:
5350-90017
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Create a romantic bedroom retreat in the spirit of iconic Parisian interiors. The Chatelet three-drawer nightstand blends European farm style with elegant details for a look of livable luxury. The distressed vintage white finish and burnished bronze hardware completes the timeless design. The top drawer is wallpapered, the bottom drawer is cedar-lined. Three-plug outlet with USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer is wallpaperedBottom drawer is cedar-linedPower supplyFinish: The Paris Vintage finish is a distressed vintage white with fretwork overlay on select piecesHardware: Burnished Bronze Drawer Pulls and Hardware Inspired by AntiquesDis | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.75W x 10.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 12.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 39.75 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 114.4 |
| Image Role Data | {“5350_90017room”:[“Room Image 1″],”5450_90866room”:[“Room Image 2″],”5350_90017silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5350_90017top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 114.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 37 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Contact Us
"*" indicates required fields