Chapman Three-Drawer Nightstand
SKU:
6033-90116-85
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Medium Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by downtown urban living, the Chapman Three-Drawer Nightstand combines craftsman style with modern design elements. Constructed of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish, the nightstand is accented by jewelry-like forged pewter custom hardware and is on raised, slender metal legs with a stretcher in a cool contemporary pewter color. The 3 drawers have soft-close drawer guides. There are 2 USB ports for electronic connections and a wire clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawers with soft-close drawer guidesTwo USB portsWire clip on backFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardware: Custom h | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 107.00 |
| Carton Width | 33.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 85 |
| Image Role Data | {“6033_90266_019_116_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_90116_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_90266_016_116_001_004_85_room”:[“Room Image 3″],”6033_90116_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields