Chapman Leg Nightstand
SKU:
6033-90015-85
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Medium Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Craftsman style gets a modern twist with the Chapman Leg Nightstand, constructed of White Oak Veneers with a warm brown Sorrel finish revealing the woodgrain. Custom hardware in a forged pewter finish is complemented by metal stretchers. There’s one drawer with soft-close drawer guides, 2 USB ports and a wire clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drawer with soft-close drawer guidesMetal stretcherTwo USB portsWire clip on backFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleHardwa | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 62.00 |
| Carton Width | 29.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 45 |
| Image Role Data | {“6033_90015_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_90015_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_90015_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields
