Americana Three-Drawer Nightstand
SKU:
7050-90016-89
Category: Nightstands
Tags: Blacks, Brown, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a two-tone finish with the deep, dark Molasses on the base and the warm Honey on the top and drawer interiors, the Americana Three-Drawer Nightstand is a classic, charming design with nostalgic flair. There are 3 self-closing drawers and a solid-wood edge top. Crafted of Oak Veneers with metal alloy pulls in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishTwo-tone finishFinish: Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dar | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Primary Materials | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Assembly Required | No |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Contact Us
"*" indicates required fields

