Affinity Three-Drawer Nightstand
SKU:
6050-90016-GRY
Category: Nightstands
Tags: Gray, Grays, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Organic and understated with a casual modern appeal, the Affinity Three-Drawer Nightstand contrasts a greige sand-blasted finish on Quartered Oak Veneers with a glass top shelf, accented by cream and pewter bar pulls. There’s a touch dimmer switch for your lamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.875W x 15D x 4.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 22.875W x 15D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 154.32 |
| Carton Width | 32.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 29.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 132.28 |
| Image Role Data | {“6050_90016_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90966_016_002_004_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_90016_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_90016_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 29.75 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Contact Us
"*" indicates required fields