Affinity Leg Nightstand
SKU:
6050-90015-GRY
Category: Nightstands
Tags: Gray, Grays, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sleek and sophisticated, the Affinity Leg Nightstand blends a simple one-drawer top with a pewter and antique white bar pull with an intriguing base combining rounded X-motif legs and a center stretcher. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in a wire-brushed greige and antique white finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 92.59 |
| Carton Width | 30.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 15.125D x 3.25H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“6050_90015_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_90015_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90015_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_90015_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”],”6050_9 |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Contact Us
"*" indicates required fields
