Westmont Solid Wood 9dwr Dresser – Creamwood
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Warm and inviting, the Westmont collection features vintage-inspired silhouettes in a whitewashed finish. A notched arched headboard, footboard, and airy open-shelf nightstand create harmony, accented with contrasting bronze hardware for timeless charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 20”D x 46”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Creamwood |
| Weight | 228 lbs |
| Casegoods Drawer Count | 9 |
| Casegoods Small Drawer Dimensions | 16.7″x 17.25″ x 6″ |
| Casegoods Medium Drawer Dimensions | 26″ x 16.25″ x 8″ |
| Wire Management Holes | 2 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 60 × 46 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Creamwood |
| Style | Rustic |
| Collection | Westmont |
Contact Us
"*" indicates required fields