Sanctuary Diamont Dresser
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a luxurious platinum patina, the Diamont Dresser is captivating and charming. Delightfully functional, there are jewelry doors on each end: doors with five jewelry hooks and 4 removable mesh jewelry bags attached to each door. There are eleven drawers, and the top 3 have pristine white interiors, while the top left drawer has a cream-colored removable felt liner and the top right drawer has a cream -colored removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar lined. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Diamont Dresser is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One door on each endFive jewelry hooks and four removable mesh jewelry bags attached to each doorEleven drawersTop three drawers have white interiorTop left drawer has a cream colored removable felt linerTop right drawer has a cream colored removable jewe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17.5W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 18W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Dimensions | 25.5W x 14D x 5H |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 370.40 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 44.50 |
| Material Description | Oak Veneers, Cedar, Felt and Jewelry Box |
| Number of Drawers | 11 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 67.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 326.4 |
| Image Role Data | {“5875_90002_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5865_90866_116_02_5845_90008_95_5875_90002_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_90002_95_5845_90008_95_room”:[“Room Image 2”],”5875_90365_95_5865_90216_ |
| Weight | 326.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 67 × 44.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Contact Us
"*" indicates required fields