Sanctuary Anastasie Dresser
SKU:
5865-90203-02
Category: Dressers
Tags: Cream, Dressers, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Just add candlelight. With clean lines and a creamy white finish accented with champagne and silver tipping, the Anastasie Dresser is refined elegance with a whisper of Hollywood glamour. As practical as it is pretty, the nine-drawer dresser has a top center drawer with a drop front and a right top drawer with a drop-in felt-lined jewelry tray. The bottom 3 drawers are cedar-lined, and the top 3 drawers are lined with gray and white designer wallpaper.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersTop three drawers have gray and white wallpaper interiorTop center drawer has a drop-frontRight top drawer has a drop-in felt lined jewelry trayBottom three drawers are cedar-linedFinish: Blanc, a creamy white finish accented with champagne an | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17W x 14.5D x 6H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 5.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 16.25D x 7.75H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 8H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 16D x 9.5H |
| 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.00 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Silver Leaf and Cedar |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.4 |
| Image Role Data | {“5865_90203_02_detail”:[“Detail Image 1″],”5865_90203_004_02_room”:[“Room Image 1″],”5865_90203_006_02_room”:[“Room Image 2″],”5875_90366_95_5865_90202_80_90203_006_02_room”:[“Room Image 3”] |
| Weight | 246.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 70 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Contact Us
"*" indicates required fields