Jensen Solid Wood 6dwr Dresser – Meadow Taupe
SKU:
52010853
Category: Dressers
Tags: Classic Home, Cream, Dressers, Meadow Taupe
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Jensen Bedroom Collection brings natural beauty and timeless design to your space. Crafted from warm mango wood, each piece features airy cane detailing that adds texture and lightness. With clean lines and thoughtful craftsmanship, this collection blends classic elegance with modern style, creating a cohesive and inviting retreat for any bedroom.
Product Details
| Overall Dimensions | 54”W x 18”D x 34”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood, Cane |
| Colors | Meadow Taupe |
| Weight | 169 lbs |
| Casegoods Drawer Count | 6 |
| Casegoods Drawer Interior Dimensions | 23.5″W x 14.5″D x 6.5″H |
| Casegoods Large Drawer Dimensions | 23.5″W x 14.5″D x 6.5″ H |
| Wire Management Holes | 2 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 34 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Meadow Taupe |
| Style | Coastal |
| Collection | Jensen |
Contact Us
"*" indicates required fields