Williamson Nine-Drawer Dresser
SKU:
5960-90002-MULTI
Category: Dressers
Tags: Brown, Dark Wood, Dressers, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Fill your master or guest bedroom with character with this nine-drawer dresser steeped in the rich heritage of the American countryside. Crafted of Hardwood and Poplar Solids with White Oak and Walnut Veneers, the dresser features a black drop-in felt liner in the left and right top drawers, a removeable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawer, and cedar-lined bottom drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersBlack drop-in felt liner in the left and right top drawersRemovable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawerCedar-lined bottom drawersFinish: MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that i | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21W x 14.75D x 5.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14.25D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 22W x 14.75D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 356.90 |
| Carton Width | 76.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with Cedar and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 315.1 |
| Image Role Data | {“5960_90002_MULTI_drawer”:[“Detail Image 1″],”5960_90002_MULTI_90004_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5960_90002_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_90002_MULTI_top”:[“Top Silo |
| Weight | 315.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 72 × 38.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Contact Us
"*" indicates required fields