Westwood Six-Drawer Dresser
SKU:
6133-90002-80
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Enhance your bedroom’s aesthetic with the Westwood Six-Drawer Dresser. Crafted from quartered oak veneers with a Polished Limestone finish, this dresser features six spacious drawers, cedar-lined bottom drawers, and custom bar hardware with a plated Radiance finish. Its modern design, complete with tapered legs and durable construction, makes it a versatile piece for contemporary bedrooms. Ideal for homeowners seeking both storage and style, the Westwood dresser exudes understated luxury.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Hand holes, sealed and stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 281.53 |
| Carton Width | 71.50 |
| Clearance | 5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 17 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 64 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 30.25W x 13.5D x 6.5H |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 66.25 |
| Weight | 239.3 |
| Image Role Data | {“6133_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_90002_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_90002_80_top”:[“Top Silo Image 1″],”6133_90002_80_straight_silo”: |
| Weight | 239.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 66.25 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Contact Us
"*" indicates required fields