Tynecastle Dresser
SKU:
5323-90002
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a warm, chestnut-colored rustic finish over figured Alder Veneers accented by classic knob and handle hardware in an aged copper finish, the Tynecastle Chest projects a Hunt Country vibe. Ten roomy drawers, with the top drawers felt-lined, and the bottom drawers are cedar lined. The top center drawer has a jewelry tray. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Ten drawersTop drawers are felt-linedTop center drawer has a jewelry trayBottom drawers are cedar-linedFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecast | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17W x 16.75D x 2.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 17W x 15D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 27W x 14.5D x 5.25H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.5W x 14.5D x 5.25H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.25W x 14.5D x 6.75H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 332.90 |
| Carton Width | 71.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 40.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 10 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 275.69 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_90466017002008room”:[“Room Image 1″],”5323_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5323_90002topsilo”:[“Top Silo Image 1”],”Tynecas |
| Weight | 275.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Contact Us
"*" indicates required fields