Surfrider Nine-Drawer Dresser
SKU:
6015-90202-80
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Surfrider Nine-Drawer Dresser offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood finish. Featuring nine self-closing drawers, the top left and top center drawers have removeable felt liners and the top right drawer has a removable felt jewelry tray. The 3 bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine self-closing drawersTop left and top center drawers have removable felt linersTop right drawer has a removable felt jewelry trayThree bottom drawers are cedar-linedFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored ring and knob pulls | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.50 |
| Carton Width | 71.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Pecan Veneers, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 237.5 |
| Image Role Data | {“6015_90202_80_004_85_room”:[“Room Image 1″],”6015_90202_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90202_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 237.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Contact Us
"*" indicates required fields