Modern Mood Wardrobe
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Wardrobe is a statement piece. The shaped metal base gives the cabinet a floating appearance. Crafted with Oak Veneers, the wardrobe is finished in a serene Diamond color and has two large wood doors with piano hinges and mirror glass on the back of the right-side door. Behind the right-side doors are two adjustable shelves. Features include six self-closing drawers, a removable clothing rod and jewelry storage behind the left-side doors that includes 26 hooks, three felt-lined trays and one removable drop-in jewelry tray with four padded rows for rings.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two large wood doors with piano hinges and roller catchesMirror glass on back of right side doorTwo adjustable shelves behind right side doorSix self-closing drawersRemovable clothing rodJewelry storage behind left side door includes 26 hooks, 3 felt-line | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 23W x 15.25D x 2.875H |
| Alternate Finish Items | 6850-90013-89 |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 84.75 |
| Carton Length | 28.75 |
| Carton Weight | 549.30 |
| Carton Width | 60.25 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 78.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 54.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 25.625W x 17.75D x 1.5TH |
| Weight | 422.8 |
| Image Role Data | {“6850_90966_416_315_013_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90013_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6850_90013_80 |
| Weight | 422.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 54.5 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields