Elixir Six-Drawer Dresser
SKU:
5990-90002-LTWD
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Serene with simplicity, the Elixir Six-Drawer Dresser has crisp, clean lines. Character is achieved through textural interest with the gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic look. For added texture, the knobs are a faux shagreen. The bottom drawers are cedar lined, and there is a red drop-in felt liner in the top drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersRed drop-in felt liners in top drawersCedar-lined bottom drawersFaux shagreen on knobsFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elemen | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 6.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 7.25H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 296.00 |
| Carton Width | 73.25 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Chinese Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 252 |
| Image Role Data | {“5990_90002_LTWD_90004_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”5990_90002_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5990_90002_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Contact Us
"*" indicates required fields