Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
SKU:
5805-90002-95
Category: Dressers
Tags: Dressers, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Rustic and romantic, the six-drawer Ciao Bella dresser will bring a European farmhouse ambience to your room. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the Time Worn Gray finish has multi-layered rub-through and is filled with character. The top 2 drawers have a drop-in felt liner, the bottom drawers are cedar-lined and there is a sliding/removable jewelry tray in the top right drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt liner in top two drawersSliding/removable jewelry try in top right drawerCedar-lined bottom drawersWood-on-wood drawer guidesFinish: Time Worn gray finishHardware: Burnished Brass HardwareDistressed Finished: Rasping. emulsion, mul | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90002-99 |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 258.38 |
| Carton Width | 72.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29.5W x 14D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping. emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223.11 |
| Image Role Data | {“5805_90002_95_005_85_room”:[“Room Image 1″],”5805_90002_95_005_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_90002_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90002_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 223.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Contact Us
"*" indicates required fields