Chatelet Dresser
SKU:
5350-90001
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by timeless farm style antiques found in the little castles of Old World Europe, the Chatelet Dresser is filled with character and timeless charm. The Paris Vintage finish is an aged vintage white with softness and character. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, the six-drawer dresser features a drop-in felt lining for the top two drawers, and the bottom two drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt for top two drawersTwo bottom drawers are cedar-linedFinish: The Paris Vintage finish is a distressed vintage white with fretwork overlay on select piecesHardware: Burnished Bronze Drawer Pulls and Hardware Inspired by AntiquesDist | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.70 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.75D x 8.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers, Resin, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 241.6 |
| Image Role Data | {“5350_90001detail”:[“Detail Image 1″],”5350_90001_009room”:[“Room Image 1″],”5350_90001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5350_90001top”:[“Top Silo Image 1″],”5350_90001detail2”:[“D |
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Contact Us
"*" indicates required fields