Castella Twelve Drawer Dresser
SKU:
5878-90002-80
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Classic European design elements and a refined rustic finish come together on the shaped silhouette of the Castella 12-drawer dresser with an intricate acanthus leaf base molding and jewelry-like antique silver shaped drawer hardware. The timeless dresser is made casual with the luminous finish exuding a look of laid-back luxury. The center drawer has a drop front to accommodate wire management and electronics, and the three bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Twelve drawersCenter drawer has drop-frontTop three drawers have removable felt linersThree bottom drawers have cedar-lined bottomsFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a beautiful patina.Hardware: Antique Silver Finish Knob and Bail Pull Ha | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16D x 3.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 3.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 16.5D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Dimensions | 24.5W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 15.25D x 6.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 379.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers with Cedar Drawer Bottom, Resin and Felt Panel |
| Number of Drawers | 12 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 332.2 |
| Image Role Data | {“5878_90002_008_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_90566_016_002_008_80_room”:[“Room Image 2″],”5878_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_90002_80_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 332.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 73 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Contact Us
"*" indicates required fields