Cascade Six-Drawer Dresser
SKU:
6120-90002-05
Category: Dressers
Tags: Dressers, Hooker Furniture, White, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Svelte and sophisticated in a serene two-tone finish combining a palette of white, cream and taupe, the Cascade Dresser with six self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage. The top drawers have a removable gray felt liner, the right top drawer has a removable gray felt jewelry tray and the bottom drawers are cedar-lined. The outside of the case is in Pebble Beach, a lacquered burlap finish, and the drawer fronts are in a soft white finish in cast resin accented by champagne-colored bar pull hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawersTop drawers have removable gray felt linerRight top drawer has removable gray felt jewelry trayBottom drawers are cedar-linedFinish: Outside of case: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Drawer fronts: Chalk: cast resin in a soft | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 24.10 |
| Carton Weight | 303.00 |
| Carton Width | 69.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29W x 15.25D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 65.00 |
| Weight | 267 |
| Image Role Data | {“6120_90002_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90466_015_002_007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_90002_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90002_05_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 65 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Contact Us
"*" indicates required fields