Cascade Six-Drawer Dresser
SKU:
6120-90202-80
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Dresser with six self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal, and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by two X-stretchers. The top drawers have removable gray liners, the top right drawer has a removable felt jewelry tray and both bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawers with reeded frontsTop drawers have removable gray linersTop right drawer has a removable felt jewelry trayBoth bottom drawers are cedar-linedChampagne colored metal baseFinish: Terrain: a soft, taupe finish on oak veneers. Champag | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 29.375W x 15.75D x 5.563H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 29.375W x 15.75D x 6.375H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 69.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 33.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 66.50 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 222 |
| Image Role Data | {“6120_90202_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_90202_80_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90266_016_202_80_007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_90202_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 66.5 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Contact Us
"*" indicates required fields